آیا امکان انتقال بیماری (مثلا کرونا) از طوطی به انسان وجود دارد؟

آیا طوطی شما میتواند شما را بیمار کند؟

گاهی کسانی که پرنده های خانگی مانند طوطی، مرغ عشق و سایر پرندگان زینتی را در منزل نگهداری می کنند نگران این هستن که طوطی آنها را بیمار کند. خصوصا حالا که بیماری کرونا نیز همه گیر شده است. شاید شنیده باشید که پرندگان و طوطی ها میتوانند به انسان ها بیماری را انتقال دهند، آیا این مطلب درست است؟

باید گفت که این فکر کاملا غلط است. امکان انتقان بیماری از طوطی به انسان کاملا صفر میباشد. مخصوصا بیماری جدید کرونا که در این روزها مهمان ناخوانده همه کشورها شده است و همه چیز را به هم ریخته است.

بین حیوانات خانگی طوطی بهترین گزینه است چون بارها دیده ایم که گربه و سگ باعث انتقال بیماری به انسان شده اند. انسان ها نمیتوانند از پرندگان بیماری ها باکتریایی و بسیاری از ویروس ها را دریافت کنند چون ساختار شیمیایی بدنشان کاملا با انسان ها متفاوت است. شما نباید نگران گرفتن بیماری از طوطی خود باشید. گاهی برخی نگران این هستند که بیماری خودشان به طوطی انتقال داده شود. آیا بیماری انسان میتواند به طوطی انتقال داده شود؟

تعداد خیلی کمی از بیماری ها هستند که از انسان ها به پرندگان منتقل میشود . شما باید نگران باکتری هایی باشید که برای انسان بی خطر است و انسان با داشتن آنها سالم می ماند اما پرنده در مقابل آنها ضعیف است و بیمار میشود. این باکتری ها در دستگاه گوارشی و بزاق دهان ما وجود دارند و این به این معناست که پرنده به ندرت به این بیماری دچار میشود. پس هیچ گاه غذای پرنده را فوت نکنید یا به طوطی یاد ندهید از دهان شما غذا را بگیرد!

آیا طوطی میتواند شما را بیمار کند؟

شانس گرفتن بیماری از طوطی بسیار پایین است و بیماری های کمی وجود دارد که طوطی می تواند به انسان بدهد . همچنین بیماری های کمی وجود دارد که از انسان به پرنده انتقال پیدا می کند. چون ریسک این بیماری ها بسیار پایین است اگر شما مطمئن باشید پرنده تان سالم است نباید ترسی از این بیماری ها داشته باشید و حتی پرنده بیمار هم نمی تواند شما را بیمار کند. پس بهتر است در این روزها بیشتر بهداشت فردی خود را رعایت کنید و از این موجودات مهربان نترسید!


مطالب پیشنهادی از سراسر وب

ارسال نظر

 • عرفان
  عرفان در ۲۳ بهمن ۱۴۰۰ پاسخ دادن
  من سرما خوردم ایا امکان داره که به طوطی برزیلیم بدم
 • فاطمه
  فاطمه در ۲۰ شهريور ۱۴۰۰ پاسخ دادن
  سلام توروخدا جواب بدید.

  من یه عروس هلندی دارم دو سه روز سرما خوردم بالشو بوسیدم
  از من به اون سرما خوردگی انتقال داده نمیشه؟
  • Slim Shady
   Slim Shady در ۱۳ بهمن ۱۴۰۰
   چیشد؟ انتقال دادی یا نه؟ منم خودم سرما خوردم میترسم طوطیم مریض شه
 • Amir
  Amir در ۲۹ فروردين ۱۴۰۰ پاسخ دادن
  با سلام
  سرما خوردگی انسان به پرنده منتقل میشه؟!
 • مهدی
  مهدی در ۵ بهمن ۱۳۹۹ پاسخ دادن
  یعنی عروس هلندی و همه ی طوطیسانان به انسان هیچ مریضی ای را انتقال نمیدند چون که من قبلا تحقیق کردم میگفتند که طوطی سانان باعث تنگی نفس می شوند و مشکلات گوارشی ایجاد میکنند
  ایا این که میگن درسته؟؟
 • آیدا 😊
  آیدا 😊 در ۲۸ تير ۱۳۹۹ پاسخ دادن
  وای چه جالب !! مامان من همش نگران بود که نکنه من و خواهرم از عروسم کرونایی چیزی بگیریم😘