زمان مناسب جدا کردن جوجه از والدین در طوطی سانان

بهترین زمان برای جدا کردن جوجه طوطی از والدین چه زمانی است؟

والدین بعد از اینکه جوجه ازتخم بیرون می آید شروع به تغذیه جوجه ها می کنند که این امر بیشتر توسط طوطی ماده انجام می گیرد و طوطی نر هم برای بهتر تغذیه شدن جوجه ها به ماده از غذایی که قبلا داخل چینه دانش له شده می دهد که چینه دان ماده همیشه پر باشد. سن تقریبی برای جوجه هایی که ماده دست از غذا دادن به آنها می کشد و یا کمتر غذا می دهد از ۳۰ تا ۳۵ روزگی است و ماده در این روزها سعی می کند به جوجه های کوچکتر غذا بدهد که در بعضی مواقع بدلیل اصرار زیاد جوجه به غذا گرفتن از ماده باعث عصبانیت مادر می شود و سعی میکند جوجه را از لانه بیرون بیاندازد و یا کتک بزند.

در مواردی هم دیده شده با اینکه ماده جوجه های بزرگتر را تغذیه نمی کند، با این حال جوجه از لانه بیرون نمی آید و از گرسنگی تلف می شود و باید در این مورد حواستان باشد که همیشه چینه دان جوجه ها را چک کنید.

درمواقعی هم جوجه خودش از لانه بیرون می آید و شروع به خوردن دانه می کند یا برای تغذیه از نر کمک می گیرد. دراین زمان توصیه می شود داخل یه ظرف کوچک که جوجه به آن دسترسی داشته باشد غذای کمکی مثل برنج و تخم مرغ و بیسکویت مادر و در یک ظرف آب بگذارید.

اما نکته اصلی ....

وقتی جوجه طوطی از لانه بیرون می آید نر و ماده شروع به جفتگیری مجدد می کنند و ماده آماده می شود برای تخمگذاری دوباره و در این زمان اصلا به جوجه های دیگر غذا نمی دهد و این وظیفه برعهده طوطی نر می افتد. ماده زمانی که آماده تخمگذاری می شود به لانه خود خیلی حساس بوده و در این مواقع که جوجه تلاش می کند به لانه برگردد، طوطی ماده خیلی تهاجمی برخورد کرده و به جوجه خود به چشم یه دشمن نگاه می کند و در اکثر موارد هم دیده شده که جوجه خودش را می کشد. پس به این نکته توجه داشته باشید که اگر مطمعن شدید جوجه دانه خور شده است حتما آنرا جدا کنید و در یک قفس دیگر دور از والدینش بگذارید تا حس عاطفی که به والدینش دارد از بین برود و این به استقلال جوجه و زودتر دانه خور شدنش کمک خواهد کرد.

ارسال نظر

 • Hamid
  Hamid در ۱۳ تير ۱۳۹۹ پاسخ دادن
  سلام جوجه ۱۷روزه هست نر پرهاشو میکنه جداش کنم ؟؟
 • شایان ابدالی
  شایان ابدالی در ۶ تير ۱۳۹۹ پاسخ دادن
  سلام.
  من جوجه های عروسم الان 15 روزه تا 10 روزه هستن.
  عروس ماده دوسه روزه که داره پرهای جوجه های بزرگو میکنه...
  ایا به نظرتون باید جداشون کنم وخودم با سرلاک بهشون غذا بدم؟
  ممنون از سایت خوبتون
 • زهرا
  زهرا در ۵ تير ۱۳۹۹ پاسخ دادن
  سلام وقت بخیر،جوجه عروس هلندی من ۱۸روزشه نروماده هم بهش غذامیدن ولی میگن بهترین سن جداکردن ازپدرومادرشون همین سن هستش خواستم بدونم دلیل جداکردن جوجه ازوالدینش چیه نمیشه خودشون غذابش بدن؟
 • نرگس
  نرگس در ۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۹ پاسخ دادن
  من جوجم سه ماهس اما از پدر و مادر جدا نمیشه اونا هم هم همینطور اونا الان دوباره چهار تا تخم گذاشتن که یکی تازه باز شد میشه کلی توضیح بدید جوجم رو کی جدا کنم و ...
  • amir
   amir در ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۹
   اگه جوجت سه ماهشه یه ماه پیش باید جداش میکردی اون الان باید دون خور باشه
 • در ۵ ارديبهشت ۱۳۹۹ پاسخ دادن
  سلام خسته نباشید.خواستم بدونم جوجه عروسام الان ۳۵ روزشونه .نمیدونم خودشونم جداگانه غذامیخورن یا نه ایا الان جداشون کنم میمیرن از گشنگی؟چون جفت پدرمادر جفت گیری کردن میخوام زود جداشن که راحت تر تخم جدیدوبزارن