هرچیزی که درباره جفت زدن کاسکو باید بدانید

در مورد جفت زدن کاسکو و شرایطش به روش زیر عمل کنید

کاسکوها یکی از معروفترین انواع طوطی ها بخصوص در ایران هستند. جفت زدن و جوجه کشی از این پرنده سختی ها و روش خاص خود را دارد، سخت است اما شدنی و البته بخاطر قیمت بالای این پرنده به دردسرش می ارزد و می تواند بعنوان یک منبع درآمد باشد. در ادامه مراحل جفت زدن این پرنده را شرح داده ایم.

بسته به بودجه و مکانی که در اختیار دارید تعدادی کاسکوی وحشی خریداری می کنید. از روی ظاهر جنسیتها را حدودی تعیین می کنید که تعداد نر و ماده برابر یا ترجیحا نرها بیشتر باشند. همان روز برای تست تعیین جنسیت هم اقدام می کنید تا از جنسیت دقیق آنها مطلع شوید و در صورت نیاز تعدادی را تعویض کنید. ناگفته پیداست که باید در بدو امر به پای همه حلقه بیندازید با شماره خاصی که مشخص باشد هر پرنده چه شماره ای دارد که برای تست خون و پیگیری های بعدی پرنده قابل تشخیص باشد.

یک اتاق دوازده متری برای بیست عدد کاسکو کفایت می کند. کاسکوها به همدیگر حمله نمی کنند و صرفا دعوای احتمالی در حد قار کشیدن و بر سر غذاست.

کف اتاق باید قابل شستشو باشد یعنی از جنس موزاییک، سرامیک و یا سنگ باشد. (پارکت، چوب و ... نباشد) اگر بودجه دارید می توانید درون اتاق یک قفس بزرگ بسازید که به دیوارها آسیب نرسد ولی ضرورتی ندارد.

اگر دیوارها در دسترس طوطی ها بود برق کل کلید و پریزها را باید قطع کنید. بر روی دیوارها با چوب الوار محل ظروف آب و غذا و نشیمن را درست می کنید. کف اتاق را هم کارتن می گذارید که از کثیفی جلوگیری کند. یک دوربین هم در گوشه ای قرار می دهید که بتوانید از بیرون اتاق را ببینید و رفتارشان را زیر نظر بگیرید. هر روز می توانید وارد اتاق شوید و آب و غذا بگذارید.

نگران ترسیدن آنها نباشید به مرور به شما عادت می کنند. اگر مخلوط غذای خشک (تخمه و ... ) به آنها می دهید می توانید باقیمانده پوستها را روی زمین بریزید. اینکار باعث می شود اتاق بو نگیرد. چون پوست تخمه جاذب رطوبت مدفوع پرنده هاست. کلا هم تمیز کاری را هر سه هفته یکبار انجام دهید. نگران دسترسی پرنده ها به کف اتاق نباشید.

کاسکوی بالغ وحشی به هیچ وجه غذای آغشته به مدفوع را نمی خورد. فقط احتمالا از سر بیکاری کارتنها را تکه تکه می کنند که در هر بار نظافت باید جایگزین کنید.

زمان تقریبی جفت خوردن هم بین یک تا دو ماه بیشتر نیست. گذاشتن لانه تاثیر مثبت دارد ولی ضرورتی ندارد. شرایط رطوبت و دما در این بخش اهمیت ندارد. کاسکوی بالغ تا دمای 5 درجه بالای صفر را به راحتی تحمل می کند. بعد از جداسازی جفتها و انتقال به قفس شرایط دما و رطوبت باید کنترل شود.

در پایان هم کل اتاق را رنگ می کنید و کف اتاق را با آب و مواد شوینده می شویید.

ارسال نظر

 • زهرا
  زهرا در ۱۳ ارديبهشت ۱۳۹۹ پاسخ دادن
  سلام.کاسکو نردارم حرف میزنه ولی رودست نمیاد.ماده تازه خدیدم سرلاکی بوده و اهلی ورودست و یکمی حرف میزنه.دوهفته است تغریبا باهمن.یکم نوک تو نوک هم میکنند.یهو هم نرمیخواد ماده را نوک بزنه و ماده حیغ میزنه.ایا جفت میخورن
 • محمد مهدی
  محمد مهدی در ۲۹ اسفند ۱۳۹۸ پاسخ دادن
  سلام اگه یه نر و یه ماده هم سن کنار هم بزاریم جفت میشن و تخم گذاری میکنن?
 • رشیدی کوچکی
  رشیدی کوچکی در ۱۹ اسفند ۱۳۹۸ پاسخ دادن
  سلام ممنون از توضیحات مفید شما.... یک جفت کاسکو دارم که نر و ماده هستن ولی از دو جای مختلف خریداری شدن.. و درون دو قفس جدا... وقتی در قفس باز میکنم میان سمت هم و شروع میکنن به بوسیدن همدیگه آیا این رفتار نشان دهنده این نیست که قصد جفت شدن دارن؟، یا باید جدا کنم از هم
 • در ۲۷ دی ۱۳۹۸ پاسخ دادن
  توضیحات خوبی بود ولی کامل نبود
 • علی
  علی در ۲۳ آذر ۱۳۹۸ پاسخ دادن
  ممنون جالب بود ولی کامل نبود اگه دوتا باشد چی؟